Asi všichni budeme souhlasit s tím, že daňový systém v naší zemi není zrovna nejpřehlednější. Většina z nás má to štěstí, že se o ně nemusí starat, neboť je odvádí zaměstnavatel a jsou automaticky strhávány z výplaty. Zaměstnavatel také podává za své zaměstnance daňové přiznání. Ale co v případě, že máme i jiné příjmy? V posledních letech díky zhoršující se ekonomické situaci mnoho lidí začalo myslet na horší časy a snaží si zajistit další příjem. A jednou z velmi oblíbených možností jsou investice, ať už do akcií, kryptoměn, různých fondů, dluhopisů nebo třeba sběratelských předmětů.

vývoj cen akcií

Zde však vyvstává otázka, jak danit příjmy z investování? zeleneslevy.cz Koneckonců veškeré peníze, které získáme, podléhají minimálně dani z příjmu. Když si tedy sedneme s daňovým přiznáním, musíme se nutně ptát, jak tyto peníze přiznat. Pravdou je, že situace je zde poněkud složitější. Velmi totiž záleží na tom, kolik jsme vlastně investováním vydělali. A to může být někdy těžké dohledat, proto je dobré si vše pečlivě zaznamenávat a uchovávat doklady například o prodeji akcií.

růst příjmů z investic

Nově totiž příjmy z investování podléhají zdanění pouze tehdy, pokud přesáhnou částku 50 000,- Kč za celý rok. Pokud jste tímto způsobem vydělali méně, nemusíte tyto peníze v daňovém přiznání uvádět. Proto je, jak již bylo řečeno, nutné pečlivě sledovat zaznamenávat veškeré částky, které jste tímto způsobem získali.

Nyní si samozřejmě můžete říct, zda není možné to nějakým způsobem ošidit. Koneckonců, kdo ví, kolik přesně jste získali, zvláště pokud obchodujete převážně na zahraničních trzích? Zde je však dobré varovat, neboť zatajování příjmů je trestný čin. A věřte, že dříve či později by se na něj přišlo, neboť o všech nákupech a prodejích existují záznamy, zvláště dnes, kdy většina obchodů probíhá elektronicky. Rozhodně se tedy vyplatí být pečlivý a uvádět pravdivé údaje. Opak by vás totiž mohl přivést i do vězení, což je něco, čemu je dobré se vyhnout.