Někdy si ani neuvědomíme, jak moc na náš zrak spoléháme, dokud nás nepostihne nemoc, která naše zrakové vnímání omezí. Jsou lidé, kteří se musí bez zraku obejít úplně. Život je pak mnohem těžší, než pokud máte zdravé oči. Nepodceňte tedy péči o ně a dbejte na to, aby vaše oči zůstaly dlouho zdravé a plně funkční. Důležitost této péče roste společně s vašim věkem, ale přesto by už malé děti měli být vedeny k správné péči o svůj zrak.

sluneční brýle

Jak byste tedy měli o své oči pečovat?

Noste sluneční brýle

Sluníčko je pro nás důležité, jelikož nám dodává vitamín D, ale některé části těla jsou náchylnější k slunci než jiné. Jako například oči. Ty se mohou snadno poškodit, pokud budete trávit čas na přímém slunci a nebudete je nijak chránit. Vždy noste kvalitní sluneční brýle s UV ochranou. Pokud nosíte dioptrické brýle, opatřete si i dioptrické sluneční brýle, případně se samozatmavovacími skly.

Choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři

I když se svým zrakem žádné problémy nemáte, choďte pravidelně na kontrolu k očnímu lékaři. Pokud máte již nějakou zrakovou vadu, jsou tyto prohlídky více než nezbytné. Lékař vám oči dopodrobna zkontroluje a může zavčas odhalit vážnější vady, nebo dokonce jiná onemocnění než onemocnění zraku. Zhoršení zraku může mít na svědomí třeba cukrovka.

brýle

Pečujte o své kompenzační pomůcky

Vidíte špatně do dálky neb na blízko? Pak vám určitě lékař předepsal nošení dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. Pro zdravý zrak o ně musíte dobře pečovat. Z brýlí zacházejte opatrně, aby nedošlo třeba k poškození obrouček, čistěte je jen hadříky, které jsou k tomu určené, aby nedošlo k poškrábání skel a rozhodně je nenechávejte někde povalovat jen tak. Vždy je schovejte do pouzdra na brýle. U kontaktních čoček nikdy nepřekračujte dobu nošení, než je předepsaná výrobcem. Obal na čočky každý den umyjte a naplňte čerstvým roztokem.