Bazénové vysavače patří do základního příslušenství každého bazénu. Jde totiž o to, že i ta nejvýkonnější filtrace nedokáže z nádrže odstranit veškeré nečistoty, protože do hry vstupuje zemská gravitace, a ta bývá silnější, než podtlak, kterým filtrační čerpadlo nasává vodu do filtrační nádoby. Část nežádoucích nečistot tedy ulpí na dně a odtud se musí nějakým způsobem odebrat.

voda v bazénu

Vysávání dna bazénu pracuje na podobném principu, jako nasávání prachu z kobercových vláken v bytě, pouze tu do hry vstupuje vodní médium, nikoli vzduch.

Bazénových vysavačů existují tři základní typy. Ty, které pracují samočinně, a mají kromě vlastního pohonu i vlastní filtrační okruh, se nazývají robotické, a pracují prakticky bez doteku lidské ruky. Odvedou sice perfektní práci i bez vaší přítomnosti, ovšem nebude to zadarmo, cena těchto mechanismů bývá stále poměrně velmi vysoká.

čištění bazénu

Druhý typ vysavačů pracuje jako poloautomat – pohybuje se po dně samočinně, ale zařízení vykonává pouze náhodný pohyb a navíc je připojeno k bazénové filtraci s čerpadlem. Na druhou stranu je také o poznání levnější, než robotický vysavač.

Do poslední skupiny řadíme vysavače ruční, což jsou v podstatě nástavce na teleskopické tyče. Veškerou práci musí zastat lidská obsluha, ovšem i docela obyčejný, levný nástavec za pár stovek vyčistí bazénové dno velmi důkladně. Jistou výhodou je, že si při práci zacvičíte a posílíte většinu svalových partií, což je prospěšné zejména lidem, co vykonávají sedavá zaměstnání, a zároveň tím zlepšíte náladu, protože se při pohybu uvolní do krve hormony štěstí.

Výkon ručního vysavače přímo ovlivňuje bazénové čerpadlo, a je-li dostatečný, úklid bazénového dna bude i s ručním nástavcem stejně důkladný, jako kdybyste nechali po dně jezdit robotický stroj. Pouze musíte dbát na to, abyste nevynechali ani malý kousek plochy bazénového dna.